Londra Gazete

NEWS IN ENGLISH

 • 26 yaşındaki Erol İncedal’ın Alevi ve Kürt bir aileye mensup olduğu ve henüz bir yaşındayken İngiltere’ye göç ettiği öğrenildi.  
Erol Incedal Credit: Priscilla Colema

  One of us on trial

  A young migrant from Turkey is at the centre of one of the most secretive trials in British legal history

 • lammy3

  Erdoğan must commit to support Kobane

  Writing exclusively for Londra Gazete, Tottenham MP David Lammy says the defence of Kobane is not just for the sake of a town, but for freedom, secularism and tolerance

 • girls

  Schools warning after attempted abduction

  SCHOOLS IN ENFIELD have been warned after two girls were almost abducted on Southbury Road in the centre of the borough.

Spor haberleri

TTFF LOGO1

Türk Liglerinde haftanın programı

Türk Ligi 1. Ve 2.Kümelelerle, Türk O35 Masterler Ligi. Türk U21 ve U16 Ligleri ile London Sunday Challenge Cup’ta 1-2-3 Kasım günleri oynanacak maçların programı şöyledir:

Yazarlar

Ceylan Hassan

I can’t have a bath…

By Ceylan Hassan: So you’re probably thinking I’ve turned into a walking bad smell after reading the title of my column…

 • ismail kemal

  Eşitsizlik mi, nefret mi?

  Dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük global tehdit nedir? PEW Araştırma Merkezi’nin bu yıl 17 Mart-5 Haziran tarihleri arasında 44 ülkede yaptığı araştırmanın sonuçları bu soruya verilen cevabın insanların yaşadığı bölgeye göre değiştiğini gösteriyor.

 • ismail kemal

  Ukrayna ve Tunus’ta kritik seçimler

  Bugün Ukrayna ve Tunus’ta parlamento seçimleri yapılıyor. Farklı nedenlerle de olsa her iki ülkedeki seçimler son derece önemli, hatta tarihi.

Magazin

10 SENE ÖNCE BU HAFTA

Londra Gazete Ltd
177 Green Lanes
Palmers Green
London
N13 4UR

Tel: +44 (20) 8889 5025 news@londragazete.com