Anasayfa | Künye | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

Arama


Gelişmiş Arama
Dr.İsmail Kemal

Dünya Su Forumu

Okunma  Yazar : Dr.İsmail Kemal
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1518
Tarih  Tarih : 28 Mart 2012 20:27

    1997 yılından beri üç yılda bir toplanan ve su konusunda dünyanın en büyük etkinliği olan Dünya Su Forumu’nun altıncısı, 12-17 Mart tarihleri arasında, Fransa’nın Marsilya kentinde “Şimdi çözüm zamanı” sloganı altında gerçekleşti. Hatırlanacağı gibi 5. Dünya Su Forumu üç yıl önce İstanbul’da yapılmıştı. Gelecek Forum Kore’de yapılacak. Marsilya’daki Forum’a, 140 ülkeden, aralarında bakanlar, firma temsilcileri, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütleri, gençlik temsilcilerinden oluşan 20 bine yakın insan katıldı. Türkiye’nin teknik seviyede katıldığı toplantıya, su alanında uzman ve faaliyet gösteren özel ve kamu şirketleri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Dünya Su Forumu’nun programında yaklaşık 800 saat tartışma ve toplantı vardı. Su konusu ile ilgili öneriler masaya yatırıldı. Sürdürülebilir çözümler üretilmesi üzerinde duruldu. Dünya Su Forumu yöneticisi Benedito Braga, “Su o kadar önemli ki, biraraya gelmek zorundayız. Su, yeni düşünme şekli ve somut eylemler gerektiriyor. Su, açık ve şeffaf tartışmaları ve yerinde çözümleri hak ediyor” dedi. İstanbul’da olduğu gibi Marsilya’da da, Dünya Su Forumu’nun yaklaşımlarını benimsemeyenler alternatif bir forum düzenlediler. Alternatif su forumu düzenleyenler, Dünya Su Forumu’nun özel su firmaları tarafından manipüle edildiğine inanıyorlar.

   Su, en önemli yaşam kaynaklarından biri. Önemi hızla artmakta olan stratejik bir kaynak. Sağlıklı ve temiz suya erişim bir insan hakkı. Ama, dünyada 1.2 milyar insan temiz sudan yoksun. Dünyada hergün yaklaşık 4 bin çocuk, temiz olmayan su içmeye bağlı hastalıklar nedeniyle ölüyor. Küresel ısınma nedeniyle buzulların erimesi ve küresel ısınmanın diğer sonuçları, su sorununu artıracak. Dünya tatlı su kaynaklarının yüzde 68.7’si buzullardan oluşuyor. Uzak olmayan gelecekte, bir çok ülkede ciddi su sorunu yaşanacağı biliniyor. Özellikle Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta Asya gibi bölgelerde su çok değerli bir nesne olacak. Nehirlerin, göllerin ve yer altı sularının yüzde 68’i tarımda, yüzde 10’u enerji sektöründe, yüzde 7’si sanayi ve hanehalkı tarafından kullanılıyor. Su kullanımında dünyada büyük eşitsizlik var. UNDP verilerine göre, kentlerde kişi başına günlük su tüketimi ABD’de 350 litre, Avrupa’da 200 litre, Sahraaltı ülkelerinde 10-20 litre civarında.
   Marsilya’daki su forumu öncesinde BM Eğitim, Kültür ve Bilim Örgütü UNESCO tarafından dünya genelindeki su kaynaklarına ilişkin açıklanan rapor, sorunun ciddiyetini ortaya koyuyor. Rapora göre, iklim değişikliği ve dünya nüfusunun hızla artması (Bu yüzyılın ortalarında dünya nüfusu 9 milyara ulaşacak) ile sanayi ve tarım nedeniyle kirletilen sular, tüm dünyanın gelecekteki temiz su ihtiyacını ciddi oranda tehdit ediyor. Dünyamızda su giderek daha kıt ve daha kirletilmiş hale gelecek.
   Dünya Su Forumu bu önemli konuya çözüm arama arenası. Doğal olarak su konusunda farklı görüşler var. 6. Dünya Su Forumu’na ev sahipliği yapan Fransa’nın Başbakanı Francois Fillon, kendi önerisini ortaya koydu. Fillon, açış konuşmasında, su sıkıntısı çeken ve su kıtlığı yüzünden yaşanan hijyen sorunlarıyla birlikte yeryüzünde milyonlarca insanın mağdur olduğunu hatırlatarak, “Küresel çevre yönetiminin bir parçası olarak, küresel bir su yönetimi oluşturulması için birlikte çaba sarf etmeliyiz. Ve bu yönetimin çok daha güçlü ve uyumlu olması gerek” dedi. Küresel değil, ulusal-yerel düzeyin önemli olduğunu düşünenler de var. “Kelebek Etkisi” adlı oluşumun temsilcisi Maggie White “Yeni bir uluslararası dev oluşuma ihtiyacımız yok” diyor. White, “Gereken, yerel ve ulusal düzeyde öngörülenlerin etkili bir şekilde hayata geçirilebilmesi. Zira kararlar orada veriliyor, paralar oraya akıyor. Yerel aktörler ile işbirliği yapmalıyız. Bir küresel hareket daha oluşturulması, muhtemelen doğru çözüm olmayacaktır” diyor. Aslında, sorunların hem yerel, hem bölgesel, hem de global düzeyde ele alınması gerekiyor. Bunlar bir birinin zıttı olarak görülmemeli.
   Bilindiği gibi gelecekte yaşanacak “su savaşları” konusu çok tartışıldı. Kimilerine göre bu savaş, devletler arasında savaş olmaktan çok, özel şirketlerin su kaynaklarını ele geçirme “savaşı” şeklinde düşünülmeli. Burada da, konu hem devletlerarası düzeyde, hem de özel şirketlerin kar elde etme çabaları düzeyinde ele alınmalı. Su güvenliği konusu, enerji güvenliği konusu gibi çok önemli.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları

Son Haberler

Kelebek etkisi Dr.Ismail Kemal
Dr.Ismail Kemal

© 2005-2013 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Haber Sitesi Londragazete.Com © 2008 - 2009 Her Hakki Saklidir
Web sitemizin disinda farkli sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden sorumlu tutulamaz
Destek & Bilgi: news@londragazete.com | Tel:020 8889 5025 | Görsel Tasarim: Londragazete